Když se sami sebe ptáme, co nás činí šťastnými, často narážíme na otázky majetku (chceme vyhrát ve sportce a být milionáři), okolností nebo lidí v našem životě (až jednou potkám toho pravého). Ve skutečnosti, štěstí je do značné míry chemický zážitek. Čtyři hlavní neurochemikálie, hormony a mediátory generované v našem mozkou jsou zásadně odpovědné za vytváření pocitů a emocí, které jsme zvyklí spojovat se štěstím.

To je ale dobrá zpráva, nemyslíte? Znamená to totiž, že ačkoliv naše životní situace, lidé a vysněné bohatství nemusí být přesně takové, jaké si představujeme, existují jednoduché způsoby, jak můžeme zvýšit chemické látky v mozku, které změní naši náladu.

Jenom si vzpomeňte na to, když jste chodili do školy. Na ten skvělý pocit, když jste dostali jedničku. Příval dopaminu byl okamžitý. Nebo když vás maminka obejmula a vy jste pocítili takový ten nepopsatelný moment. To byl v akci zase oxytocin. A můžeme pokračovat dál.

Projděte si slibovaný návod, který vám pomůže změnit náladu a udělá radost!

1. Endorfin

Endorfiny jsou opiáty neuropeptidů, což znamená, že jsou vytvářeny pro centrální nervový systém, kde nám pomáhají řešit fyzickou bolest. Můžeme díky nim cítit slabost a někdy dokonce také závrať. Jeden nebolestivý způsobt (teda ne tak úplně), jak v našem těle vyvolat produkci endorfinů, je cvičení.

Jedna studie ukázala, že stačilo pouze 30 minut chůze na běžeckém páse a po dobu dalších 10 dní byla u sledovaných osob trpících klinickou depresí významně snížena její hladina. Stačí tedy chůze, ale zkuste taky běh nebo jednoduché cvičení každý den a zaručeně budete spokojenější.

2. Serotonin

Serotonin je asi nejznámější látkou štěstí, protože je spojen s některými antidepresivy, které jsou cíleny na jeho receptory a přenašeče. Serotonin je mediátor (neurotransmiter) a je spouštěn několika přirozenými způsoby, které můžeme dělat každý den.

Vystavení slunečnímu svitu, zejména jeho přímému světlu, je zaručený postup, jak zvýšit serotonin. Cvičení a veselé myšlenky také stimulují produkci této chemické látky v našem těle. Dalším způsobem je konzumace jídel, které obsahují tryptofan. To může být například banán, krůtí maso, jogurt nebo sýrové výrobky.

3. Dopamin

Dopamin je další z řady nervových přenašečů a je často označován za „látku potěšení a odměny”. Když dosáhnete svého cíle – dáte gól, splníte úkol nebo dorazíta na schůzku na čas – dostatnete příjemnou ránu dopaminu v mozku, která vám řekne, že jste odvedli dobrou práci. Přirozenou dávku dopaminu můžete získat také při provádění dobrých skutků a laskavostí.

Bylo dokázáno, že dobrovolnictví zvyšuje hladinu dopaminu a má blahodárný vliv na naše zdraví. Zní to možná bláznivě, ale je to tak. Některé výzkumy dokonce zjistili, že stačí myslet laskavě a vlídně a dosáhnete tak zvýšení dopaminu.

 

4. Oxytocin

Maminky mohou znát oxitocin, protože je to hormon produkovaný hojně v průběhu těhotenství a kojení. Stojí také za léky s obsahem amfetaminu (MDMA), které uvolňují oxitocin z mozku. Primárně je oxitocin spojen s láskyplným pocitem a příjemnými vztahy.

Tento hormon poskytuje několik užitečných funkcí také tím, že stimuluje dopamin a serotonin a zároveň snižuje úzkost. Chcete-li získat pořádnou dávku oxytocinu bez nutnosti drog a dalších látek, pomazlete se s těmi, které milujete. Obejmete je a užívejte si ten společný moment. Dokonce i domácí mazlíček může pomoci.

Pokud to občas cítíte stejně jako já, občas můžeme mít pocit, že dosáhnout štěstí je v daný okamžik nemožné. Naštěstí, naše mozky a těla prochází neustále složitými chemickými procesy, které můžeme ovlivnit naší každodenní činností. Díky uvedeným činnostem a cvičením tak můžeme dosáhnout toho, že si je budeme spouštět a dopřávat víc, než kdy předtím. Tak hurá na to!

Co funguje u vás? Kdy se cítíte skvěle, plní radosti a štěstí. Třeba skvělé jídlo nebo sex? :-)