Taky znáte ten pocit. Konečně po zimě přichází jaro a příroda se probouzí. Je to krásné období. Jenom, kdyby nebylo únavy, která nás v tu doby vždycky přepadne.

Jarní únava je přirozeným jevem, kdy v průběhu zimi klesá aktivita našeho těla. S přicházejícím dostatkem slunce, světla a prodlužováním dne se tělo začíná znovu probouzet k vyšší aktivitě a to nás stojí také další nové sily.

Přečtěte si a objevte 10 zdravých potravin, které vám pomohou překonat toto odbobí. Budete se cítit zaručeně čilejší a plní energie.

1. Chia semínka

Tito malí drobečci získali pověst skvělých pomocníků pro nakopnutí naší tělesné výkonnosti. Staří Máyové a Aztékové je totiž používali pro běh a vytrvalost. Jedna studie dokonce dokazuje, že Chia semínka jsou stejně účinná jako energetický nápoj před závodem.

2. Meloun

Dokonce i mírná dehydratace (mluvíme o úbytku pouhých 1,5 % objemu vody v našem těle) může způsobit pocit únavy a vyčerpanosti. Je samozřejmě dobré pít v průběhu dne dostatek vody a udržovat si správnou hladinu. Ale dostatek H2O můžeme zajistit také prostřednictvím jídla. Melouny jsou totiž skvělé pro předcházení dehydratace a jsou výborným zdrojem energie. Obsahují totiž až 90 % vody.

3. Mléko

Poslední dobou je mléko žhavým tématem a vedou se o něj spory. Každopádně, mléko pomáhá zásobovat naše tělo vodou a je bohaté na bílkoviny a sacharidy. Sklenice mléka před spaním by mohlo pomoci cítit se vašemu tělu a svalům po ránu lépe. Obsahuje totiž kasein, které v noci podporuje regeneraci a ochranu svalů. Pokud vám nevyhovuje mléku kravské, zkuste třeba kozí.

Mléko a ovesná kaše s ovocem

Mléko a ovesná kaše s ovocem

4. Ovesná kaše

Když se ráno vzbudíte, nemáte dostatek paliva a potřebujete ho samozřejmě načerpat na celý den. Jedním ze zaručených tipů, jak získat hodně energie je jíst ovesnou kaši ke snídani. Oves obsahuje kvalitní sacharidy, které si těle ukládá ve formě glykogenu. Ten pak poskytuje ideální palivo pro naše svaly a mozek.

5. Fazole

Ačkoliv strávit vlákninu trvá poněkud déle, její účinky pro nakopnutí a dlouhodobému udržení naší energie jsou k nezaplacení. A právě fazole a další luštěniny jsou napěchovány vlákninou. Ta pomáhá udržet rovnováhu cukrů v krvi a stabilizovat tak rozložení energie. Fazole obsahují také hořčík, který pomáhá uvolnit a zrelaxovat tělo.

6. Ořechy

Balíček ořechů obsahuje jak již zmíněnou vlákninu, tak i bílkoviny, což pomůže zvýšit energii a udržet ji stabilní po delší dobu. Oříšky jsou také ideálním doplňkem k energetickému posílení po tréninku nebo cvičení. Pražené nebo solené pistácie jsou například přirozeným dodavatelem draslíku a sodíku.

Pražené a solené pistácie pro zdraví

Pražené a solené pistácie pro zdraví

7. Žampiony

Tyto houby jsou výborným zdrojem skupiny vitamínů B, které jsou nezbytné pro výrobu energie. Je jím například riboflavin, kyselina pantothenová, niacin, thiamin nebo kyselina listovéá. Riboflavin pomáhá našemu tělu produkovat energii a také chrání buňky od poškození. Kyselina pantethonová bojuje proti únavě v období stresu tím, že podporuje nadledvinky a niacin pomáhá přeměnit potravu na využitelný zdroj energie.

8. Sladké brambory

Batáty, nebo-li sladké brambory, si u nás zatím stále nezískali takovou oblibu, jako je tomu v některých západních státech. Jejich výživové hodnoty jsou ale opravdu velmi zajímavé. Jsou plné sacharidů, vitamínů A, B, C a obsahují uhlovodíky a draslík. Právě ten pomáhá udržovat vyvážený stav elektrolytů v našem těle a zůstat tak maximálně hydratovaný. Draslík také pomáhá uvolnit tělo a snížit krevní tlak, takže se snižuje napětí, které může tvořit únavu našeho organismu.

9. Vajíčka

Vejce jsou výborným zdrojem energie a jsou bohaté na železo, zinek a velké množství bílkovin. Ty pomáhají budovat tělo a udržovat tělo v pocitu sytosti. Některé studie dokonce říkají, že pokud si dáte vajíčka ke snídani, budete se dalších 36 hodin cítit více sytí. Vaječné bílkoviny navíc pomáhají udržovat hladinu krevního cukru a obsahují aminokyselinu leucin, která slouží jako palivo pro naše svalsvo.

Zelený čaj pro zdraví a vitalitu

Zelený čaj pro zdraví a vitalitu

10. Černý, zelený a polozelený čaj

Čaj obsahuje theanin, což je aminokyselina, která pomáhá zlepšit ostražitost, pozornost, napomáhá relaxaci a chrání proti stresu. Čaj obsahuje samozřejmě také kofein, který vám pomůže s nakopnutím. Každopádně se vyvarujte pití čaje před tím, než jdete do postele. Nechcete přece, aby kofein ovlivnil váš spánek, který vám pomůže načerpat sílu a energii.

Dejte nám Like na Facebooku: