Tak jak přichází jaro, naše zimou zpohodlněné tělo se začíná probouzet a vyžaduje novou energii. Zvýšená poptávka po energii v jarních dnech však může překročit kapacitu našeho těla a my se můžeme cítit najednou unavení. Ano, jarní únava je skutečná.

Stále však ještě není známá přesná příčina, proč se tomu tak stává. Výzkumy ale naznačují dva možné důvody – vnější a vnitřní změny.

Vzhledem k tomu, že má naše tělo tendenci jakoukoliv změnu vnímat jako určitý typ stresu a nabourání naší rovnováhy, je dobré se na to připravit. Skutečnost, že dny se začínají prodlužovat a přichází více a více slunečného počasí znamená zvýšení teploty a vlhkosti. Což pro naše tělo, které bylo v průběhu zimy zvyklé na opak, vyžaduje zvýšenou spotřebu energie. Tělo po zimě také často potřebuje posílit a znovuobnovit obranný systém, k jehož oslabení v průběhu zimy často dochází.

Jaro, únava a spánek

Jaro, únava a spánek

Během zimy totiž naše tělo pracuje s nízkým obsahem hormonů, jako je serotonin, což je hormon štěstí a pohody, z důvodu kratšího denního světla a dopaminu (hormon motivace a neřesti) v důsledku snížené fyzické aktivity. Opakem je zvýšená hladina kortizolu, což je hormon stresu. Výsledkem toho je, že se můžeme cítit letargičtí, unavení a můžeme cítit nižší tělesnou vitalitu a motivaci. Především ke konci zimního období.

Kromě únavy můžete na jaře cítit také menší chuť k jídlu, potíže s pozorností, bolesti hlavy, pomalejší reakce, nedostatek motivace, nálady a úzkosti. Naopak můžete pociťovat zvýšené libido a reprodukční signály.

Klíčem pro boj s jarní únavou je minimalizovat stres a posílit vnitřní energetické hladiny tak, že znovu načerpáte energii, srovnáte emoce a především dopřejete si kvalitní a delší spánek.

Jak tedy bojovat proti jarní únavě?

1. Snažte se udržovat stálou teplotu pro vaše tělo.

2. Nastavte si denní a týdenní rutiny. Opakovaná a strukturovaná aktivita pomáhá tělu se přizpůsobit změnám.

3. Snažte se vyhnout náhlým změnám a posunování vašich limitů. Naopak zkuste omezit zátěž a stres.

4. Dopřejte si zábavu a usmívejte se. Užívejte si jarní přírodu a vnímejte její krásu. Radujte se z drobností!

5. Pijte hodně vody. Voda čistí tělo od toxinů a zvyšuje metabolismus. Pitná voda může být nejjednodušším a nejjefektivnějším způsobem řešení jarní únavy.

6. Jezte častěji, ale v menším množství. Především si dopřejte výživné a zdravé potraviny jako je ovoce a zelenina, oves, ryby, luštěniny apod.

7. 3x denně se zastavte a dýchejte zhluboka. Praktikujte toto cvičení také pro zklidnění a načerpání rovnováhy.

8. Běžte ven na malou procházku. Na jaře stačí být 15 minut na sluníčku a za tu dobu můžete své tělo zazásobit vitamínem D na celý den.

9. Protáhněte si po ránu svaly. Stačí 5-10 minut cvičení a vaše těle se bude cítit svěží pro nadcházející den.

10. Sprchujte se studenou vodou. Má to osvěžující účinek. Ale začněte postupně, ať tělo naopak nezažije zbytečný šok.

11. Vybudujte si strategii pro vaši emoční stabilitu. Začněte meditovat nebo si pouze dopřejte chvíle bez myšlenek a relaxujte.

12. Pořádně spěte! Především v noci, kdy tělo potřebuje regeneraci a odpočinek. O víkendu nebo ve volných chvílích si zkuste zdřímnout. Stačí 20 minut a budete se znovu cítit svěží a fit.

Pravidelné vycházky pro zdraví těla a duše

Pravidelné vycházky pro zdraví těla a duše

Každopádně se snažte naslouchat svému tělu. Pokud cítíte, že je toho na vás moc, tak zvolněte a odpočiňte si. Vezměte si volno nebo běžte dřív do postele. Tělo je to nejdůležitější, co máme.

Jaké jsou vaše doporučení na jarní únavu? Čím se řídíte? Podělte se s ostatními v komentářích.

Dejte nám Like na Facebooku: