Pokud se snažíte zhubnout, pravděpodobně vás už napadla otázka, zda existují nějaké neobvyklé způsoby, které by tento proces zrychlily?

Bylo zjištěno, že hned několik malých vylepšení a tipů pomůže a zefektivní hubnutí. Některé z nich jsou opravdu základní obecné tipy. Ale ty další jsou zase opravdu překvapující! Čtěte dál.

Tady je 20 tipů pro spalování tuků, které jsou podloženy vědeckým výzkumem.

Voda s citronem je super zdravý nápoj

Voda s citronem je super zdravý nápoj

1. Pijte více vody

Nejenže pravidelný pitný režim vás udrží celkově zdravější, ale může také pomoci zhubnout.
Jedna studie ukázala, že pití vody před pravidelným cvičením může zvýšit funkci vašeho metabolismu až o 30%.

Dalším důležitým časem, kdy pít vodu, je těsně před jídlem. Možná si myslíte, že právě před jídlem způsobí voda pocit sytosti a vám tak bude stačit menší porce.

Studie ale zjistili, že pitná voda ve skutečnosti snižuje celkový počet kalorií, které tělo přijme v průběhu jídla. Pomáhá tak snižovat zatížení kaloriemi a podporuje hubnutí.

2. Pozor na kalorie v nápojích

Pokud sledujete svoji váhu, dávejte si pozor také na to, co pijete a nepouze jíte.

Můžete si myslet, že ovocná šťáva je pro vás lepší, než sladká svačinka. Ale studie ukázala, že cukr v tekuté podobě je pro tělo ve skutečnosti horší, než v pevné formě.

Další studie ukázala, že sladké nápoje byly spojeny s 60% navýšením rizika dětské obezity. Ano, taky máte na mysli Coca-Colu a McDonald?

3. Menší porce

Pokud počítáte, kolik kalorií je ve vašem jídle, které se chystáte právě sníst, myslete také na průměrnou velikost porce.

Nejen že sledováním velikosti porci vám pomůže kontrolovat celkový příjem kalorií, ale budete si také lépe vědomi toho, kolik a co jíte.

Dalším způsobem, jak dosáhnout konzumaci menších porcí, jsou menší talíře. Ano, možná to zní zábavně a šíleně zároveň, ale pokud vaše oči uvidí plný talíř, mozek se bude cítit spokojenější a to i navzdory tomu, že jste snědli menší porci.

Zdravé protahování a cvičení těla

Zdravé protahování a cvičení těla

4. Cvičte, cvičte, cvičte

Cvičení nebo-li kardio, je klíčem ke spalování kalorií a celkovému zlepšení vašeho zdraví. Je to pravděpodobně ten nejlepší způsob, jak se zbavit otravného a nežádoucího tuku.

Studie ukazují, že provádění cvičení jako je např. rychlá chůze nebo lehké běhání je účinné pro snížení břišního tuku známého jako viscerálního tuku.

Ten je asi tím nejhorším možným tukem, který v našem těle můžeme najít. Je přítomný v břišní dutině a uvnitř našich orgánů a slouží k jejich ochraně. Pokud ho ale máme nadbytek, může vést ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních chorob, cukrovce nebo mozkové mrtvici.

Takže opravdu. Cvičte!

5. Posilujete?

Pokud jste na dietě, možná si neuvědomujete, že vlastně ztrácíte svalovou hmotu a váš metabolismus se zpomaluje.

Nejjistější způsob, jak zastavit tento proces, je překonat odpor a začít pravidelně posilovat. Studie totiž ukazují, že zvedání závaží udržuje váš metabolismus v plné síle a zabraňuje ztrátám svalové hmoty.

Na konci procesu hubnutí se tak zbavíte přebytečného množství tuku a budete také v lepší fyzické kondici než kdykoliv předtím!

Koblihy a sladkosti

Koblihy a sladkosti

6. Jezte méně monosacharidů

Cukry, stejně jako obilí obsažené v pečivu, bílém chlebu apod. se nazývají jednoduché sacharidy. Poskytnou vám energii, ale nemají tak hodnotné výživové vlastnosti, jako komplexní sacharidy.

Tělo zpracovává jednoduché sacharidy také rychleji, než to dělá u komplexních sacharidů. To znamená, že půjdete daleko dříve na WC a vaše tělo vstřebá méně živin.

I díky jejich vlivu stoupá hladina cukru v krvi. Je také známe, že konzumace velkého množství jednoduchých sacharidů souvisí s obezitou a cukrovkou.

7. Žvýkejte stravu důkladněji

Možná, že také slyšíte vaši maminku, jak vám říká, abyste to jídlo nehltali a pořádně rozkousali. Já si vždycky myslel, že je to jedno. Stejně to tak či tak skončí v žaludku.

Ale ukázalo se, že správné kousání je opravdu důležité.

Studie dokazují, že pomalé žvýkání a kousání jídla může vést k efektivnější stimulaci hormonů, spojených se ztrátou hmotnosti.

Takže si vždycky vzpomeňte na maminku a nehltejte tak!

Odpočinek po jídle je zdravý

Odpočinek po jídle je zdravý

8. Po jídle zrelaxujte

Kromě správného kousání a žvýkání, což prodlužuje dobu stravování, byste po jídle neměli hned vyskočit a vrhnout se do práce, ale chvíli relaxovat.

Asi 20 minut trvá vašemu mozku, než vůbec zaregistruje, že jste nějaké jídlo snědli. Takže pokud si myslíte, že ještě zvládnete další porci, zkuste si chvilku odpočinout. Zajděte na procházku, projeďte Facebook nebo si lehněte. Až potom se pusťte do další fáze jídla nebo si ho nechejte na později. To, co na talíři zůstalo, se vám zaručeně hodí později.

 

9. Snídejte vajíčka

Pokud hledáte způsob, jak snadněji zhubnout a být efektivnější při každodenním cvičení, snídání vajíček je pro vás to pravé.

Studie prokázaly, že konzumace vajec na snídáně vám pomůže cítit se méně hladovými po dobu dalších 36 hodin. Takže budete mít menší sklo konzumovat další kalorie, jak to možná občas děláte. Pokud to budete dělat pravidelně, hubnutí a ztráta tělesného tuku bude daleko efektivnější.

Pokud zrovna nejste milovníkem vajec, měli byste najít něco s podobně vysokým obsahem proteinů, čímž si zajistíte podobné účinky.

10. Pijte černou kávu

Káva a lékařská věda se asi zrovna nemají rády, to je jasné. Často to totiž vypadá, že každý rok přicházejí vědci s opačným tvrzením. Jednou je káva skvělá pro naše zdraví, z toho je zase považována za to nejhorší.

Dobrá a kvalitní káva je ale bezesporu plná antioxidantů, které poskytují všechny zdravotní výhody.

Kofein obsažený v kávě může nakopnout funkci vašeho metabolismu od 3 až do 11 % a zvýšit schopnost vašeho těla spalovat tuk až o 29 %.

Pokud si do kávy přidáváte cukr nebo mléko, asi byste s tím měli přestat a pít výhradně obyčejnou černou kávu. Oceníte tak její chuť a nápoj takový, jaký ve skutečnosti je. Přidávat si smetanu, mléko nebo cukr, je jako kydnout si kečup na steak. Je to zbytečné a mnohem méně účinné pro vaše efektivní hubnutí.

Zelený čaj pro zdraví a vitalitu

Zelený čaj pro zdraví a vitalitu

11. Pijte zelený čaj

Zelený čaj začíná být konečně znovu populární a oblíbený. A je k tomu určitě důvod. Ačkoliv zelený čaj možná neobsahuje takové množství kofeinu, jako káva, kterou si s oblibou každý dáváme v ranních a dopoledních hodinách pro správné nastartování, jeho celkový zdravotní přínos určitě stojí za to.

Zelený čaj je plný antioxidantů zvaných katechiny, u kterých se předpokládá, že pracují společně s kofeinem na tom, aby tělo účinněji spalovalo tuky.

Zelený čaj má ostatně další prospěšné účinky na naše tělo a zdraví.

12. Vyhněte se cukru

Využijte každé vhodné příležitosti a vyhněte se přidávání cukru nebo jemu samotnému. Pokud něco není dostatečně sladké, tak se vyvarujte jeho přidávání. Už tak je v uvedeném pokrmu dostatek cukru, tak se přes to dostaňte a snězte to takové, jaké to je.

Studie zkoumající přidávání cukru dokázali zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění. A konečně, existuje pouze jedno jediné místo, kam cukr směřuje – do tuků.

13. Více spěte

Lídé stále podceňují výhody a účinky správného nočního odpočinku, zejména pokud jde období hubnutí.

Je prokázáno, že nedostatečný spánek výrazně zvyšuje riziko obezity jak u dospělých, tak u dětí. Kvalitní spánek je spojen s menším přírůstkem tělesné hmotnosti a to především díky správnému řízení metabolizmu a zpracování glukózy.

Pokud potřebujete další důvod, proč si dopřát kvalitní a dlouhý spánek, tak je to nesporně výhodnější pro vaši energii a také náladu. Sami to vyzkoušejte.

Koření pro zdraví a spokojený život

Koření pro zdraví a spokojený život

14. Používejte více koření

Vědci zjistili, že lidé, kteří konzumovali půlku lžičky kajenského pepře ve své polévce snědli v dalším jídle o 60 kalorií méně, než ti, kteří měli polévku bez zmíněného pepře.

Kapsaicin, sloučenina nalezená v kajenském pepři a dalších kořeních, byla vždy spojena s lepším metabolismem. To znamená, že když ucítíte ten typický pikantní pocit v ústech, pomáháte vašemu tělu..

15. Nepřeskakujte mezi dietami

Pokud neustále zkoušíte nové a nové diety a přeskakujete mezi aktuálními trendy hubnutí, můžete se dostat do problému a dokonce k metabolické katastrofě.

Mnoho diet je stejně pouze pro krátkodobé využití. Proto je nejlepší dlouhodobou strategií žít aktivní život a udržovat vyváženou a zdravou stravu.

Ujistěte se, že vaše tělo vždy dostane to, co potřebuje. Ale pozor na chutě a lákadla!

Zelenina a ovoce je ideální svačinkou

Zelenina a ovoce je ideální svačinkou

16. Dejte si lehkou vačinku před hlavním jídlem

Pokud víte, že se chystáte na návštěvu nebo do restaurace, kde vás čeká velké hlavní jídlo, dejte si před odjezdem zdravou svačinku. Zkuste jablko, jogurt nebo některý z těchto úžasných receptů.

Nejenže budete konzumovat více přiměřeného množství potravin, získáte také energii na období čekání na jídlo. Takže nebudete tak hladoví a vyvarujete se nepřiměřených chutí.

17. Jezte více vlákniny

Pokud začnete jíst potraviny bohatší na vlákninu, jako je ovoce, zelenina nebo luštěniny, budete se cítit sytější delší dobu. Studie dokázaly, že lidí, kteří konzumují více zeleniny a ovoce mají tendenci vážit méně. Jsou tedy štíhlí.

Zatímco věda si ještě není úplně jistá účinky vlákniny v zažívacím systému, studie prokázaly, vláknina zvyšuje pocit sytosti a pomáhá kontrolovat tělesnou váhu v dlouhodobém horizontu.

18. Žvýkejte žvýkačku

Už to není pouze nástroj, jak si zajistit svěží dech. Ale žvýkání žvýkačky může být užitečné pro lidí, kteří se snaží jíst méně.

Některé studie totiž dokazují, že žvýkačka v ústech pomáhá regulovat chuť k jídlo. Takže pokud jste jedlíci nebo se často cítíte hladoví, žvýkání by vás mohlo od hladu rozptýlit.

Může to také pomoci snížit pravděpodobnost mít chuť na menší snack nebo svačinku. Zkuste tedy žvýkat a sami si otestujte, zda vám tento trik pomáhá od nežádoucích chutí a hladu.

19. Používejte syrovátkový protein

Jak už bylo zmíněno dříve, protein je opravdu velmi důležitou součástí každé diety. Pokud tedy nemáte dostatek bílkovin, mohlo by být modré začít užívat doplněk stravy, jako je například whey protein, nebo-li syrovátkový protein.

Jedna studie ukázala, že užívání syrovátkového proteinu v průběhu cvičení a posilování nebo v období diety může vést k žádoucímu úbytku hmotnosti, ale současně ke zvyšování objemu svalové hmoty.

20. Spánek v chladnějším prostředí

Americký Národní Institut Zdraví zjistil, že spánek v chladnějším prostředí nejenže napomáhá ke spalování více kalorií, ale zvyšuje také pravděpodobnost kvalitnějšího nočního odpočinku.

Vědci zjistili, že spaní v nízkých teplotách by mohlo být novou strategií v boji proti obezitě, cukrovky a dalších souvisejících poruch.

Takže pokud ještě nepatříte mezi ty z nás, kteří si užívají spánek v chladnějším prostředí, zkuste to. Stačí snížit pokojovou teplotu nebo si otevřít okno. Můžete se tak dobře vyspat a ztratit pár gramů navíc.

Jídlo pro zdraví a dobrou náladu

Jídlo pro zdraví a dobrou náladu

Na závěr

Je docela zřejmé, že věda a vědecký výzkum zkoumají, jak lépe a snadněji pomoci lidem zhubnout a cítit se zdravěji.

A je pravdou, že hubnutí je pravděpodobně ten nejjednodušší proces, jak toho dosáhnout. Věřím, že po přečtení tohoto článku budete mít lepší představu o efektivnějším spalování tuků v každodenním životě a pomůže vám cítit se lépe a zdravěji.

Jaké jsou vaše zaručené tipy, jak zhubnout? Podělte se o to s ostatními v komentářích.