V některých ohledech se zdá, že se naše současná společnost snaží tak trošku odstraňovat dětství z našich životů. Často říkáme našim dětem, aby se přestaly chovat jako děti a vyrostly. Dokonce i slovo “dětinské” má negativní tón.

V určitém okamžiku přestáváme býti dětmi a stáváme se dospělými. Odkládáme naše hračky a přestáváme si hrát proto, abychom mohli přijmout větší zodpovědnost.

Ale jak vyrůstáme a stárneme, opouštíme toho trochu víc, než bychom měli. Děti vidí svět způsobem, který jako dospělí lidé ztrácíme. Když jste mladí, můžete používat vaši mysl kreativními a nápaditými způsoby, které mohou pomoc v průběhu celého života, ne pouze v dětství.

Velký potenciál je ukrytý v myšlení dětí. Dobrou zprávou je, že dětská představivost a tvořivost ještě stále ve vás je. A je jedno, kolik let vám bude. Jednoduše zavzpomínejte na to, když jste byli ještě děti a to vás znovu přivede na myšlení, kterým jste v tu dobu oplývali.

A pokud se dotknete svého dětského já uvnitř vás, můžete zaručeně zlepšit svůj život. Tady je návod jak:

Holčička a dětské hřiště

Holčička a dětské hřiště

1. Hraní a představivost může podpořit vaši tvořivost

Děti jsou nekonečně kreativní. Když si hrají, můžou proměnit krabici do tvaru pevnosti, auta, domu nebo něco úplně jiného. To vše díky jejich představivosti. Když jste dítě, vaše představivost je nekonečná a nesvázaná žádnými pravidly. To se ale mění v době, kdy se stáváte dospělými.

Když stárnete, začnete zužovat myšlení v důsledku toho “skutečného světa”, ve kterém se nacházíte. Nemusíte už tak často procvičovat vaši představivost, na což si později zvyknete.

Když se výzkumníci z univerzity v Severní Dakotě ptali dvou skupin studentů, co by udělali s jedním volným dnem, řekli první části, ať myslí jako sedmileté děti.

Tento experiment provedli se stovkami studentů a výsledky byly vždycky konzistentní. Skupina, která měla myslet jako děti, přišla vždy s lepšími a kreativnějšími nápady než ti, kteří mysleli jako dospělí.

2. Budete nakloněni novým možnostem

Děti se v myšlení nenechávají svazovat limity a omezeními. Když jste dítě, upřímně si myslíte, že se jednou můžete stát kosmonautem nebo prezidentem. Nevnímáte svět jako místo plné nekonečných překážek. Ale někde na cestě v průběhu života přestanete věřit, že je to možné. Místo toho předpokládáte, že se to určitě nestane.

Věřit sám v sebe je důležité. Chcete-li si splnit i ty nejdivočejší sny, musíte mít víru, že je možné toho dosáhnout.

Získat znovu ten dětský pocit, že se můžete stát čímkoliv a dosáhnout čehokoliv, je stále možné. Jenom to v sobě probuďte!

Bezstarostný chlapec v listí

Bezstarostný chlapec v listí

3. Děti neberou život tak vážně

Když jste dítě, váš život je bezstarostný. Nemáte povinnosti a zodpovědnost, jako má každý dospělý člověk. Dospívání znamená začít přemýšlet o své budoucnoti. Jak budete platit každý měsíc účty a jak se vyrovnáte a zvládnete všechny ty starosti v práci.

S těmito povinnostmi ale přichází stres.

Začít znovu myslet jako dítě je skvělý způsob, jak se uvolnit od všech těch starostí. Když se znovu dotknete toho dítěte uvnitř vás, můžete znovu naplnit svůj život bezstarostnou zábavou a žádných obav.

Nakonec se však budete muset vrátit a být znovu dospělými. Ale užít si ten čas a stát se znovu dítětem vám může pomoci načerpat sílu, zábavu a dopřát si potřebnou úlevu. Tak to občas zkuste!

4. Zdravé interakce

Děti často používají hraní si jako způsob, jak získat přátele a nové vztahy. My dospělí se z toho můžeme jenom učit.

Mnoho firem a společností si to uvědomuje a kladou na to důraz. Některé podporují v pracovní době cvičení jógy, jiní zase tradiční stolní fotbal, ping-pong a další podobné hry, které zaplňují sterilní pracoviště.

Firmy vědí, že když si zaměstnanci společně hrají, pomáhá to budovat jejich vzájemné vztahy. To může vést k vyšší produktivitě v práci a lepším výsledkům. A nejenom to. Pomáhá to také v morálce a pocitu uspokojení ze samotné práce.

To stejné platí pro dlouhé a zdravé vztahy. Prostřednictvím zábavy a pravidelných her se můžeme naučit věřit jeden druhému.

Chlapček a pes odpočívají

Chlapček a pes odpočívají

5. Snížené zábrany

Viděli jste už někdy malé dítě, jak zpívá a tancuje na veřejnosti? Zdá se, že je jim úplně jedno, zda je někdo sleduje a nebo co si o tom ostaní myslí.

Děti mají úžasnou schopnost dělat věci bez zábran. Jak ale stárneme, budeme si bariéry. Sami se omezujeme v určitém způsobu chování a není nám jedno, co si ostatní myslí. To potom pramení v tom, že nám naše umělé bariéry brání v tom, abychom dělali to, co chceme nebo se stali takovými, jakými jsme chtěli vždycky být.

Dobrovolně jsme se vzdaly svobody.

Vědci nedávno zjistili, že když jazzoví hudebníci improvizují, vypnou část mozku, která je spojena s autocenzurou a zábranami. Jinými slovy, aby dokázali zahrát lepší hudbu, myslí jako malé děti.

Myslet znovu jako dítě vám může opravdu proměnit váš život. Dejte tomu šanci a vyzkoušejte to!

Dejte nám Like na Facebooku: