Každý z nás touží po vyváženém životě, po rovnováze. Ale pro mnoho z nás se to zdá být jako nedosažitelná věc. Někteří si to možná můžou dovolit, ale já ne. Musím do práce, pracovat a vydělávat peníze. A potom znovu a znovu. Ale to vytváří bariéru v cestě za zdravým životním stylem.

Je pravděpodobné, že možná nikdy nedokážeme najít tu ideální rovnováhu, ale můžeme se pokusit se k ní alespoň přiblížit. Nenechme se tím proto odradit a zkusme se ideálnímu a vyváženému životu alespoň přiblížit.

Zkuste si osvojit a praktikovat těchto 7 návyků v klíčových oblastech našeho života a zdraví. Jsem přesvědčen o tom, že jejich pravidelné cvičení a zdokonalování vám pomůže změnit způsob, jakým se díváte na sebe a svůj život. Je to základ pro zdravý, udržitelný a radostný život.

Zastav se, relaxuj a dýchej

Zastav se, relaxuj a dýchej

1. Dech

Myslím, že není důvod vás nijak přesvědčovat o tom, že dech je pro život zásadní. Pokud nedýcháme, zemřeme. A to bychom si měli uvědomit. Dýchání nás provází celý život a měli bychom ho vnímat a pracovat s ním. Teď hned. Zkuste přestat číst a uvědomte si, jak právě dýcháte.

Vytváření správných návyků kolem našeho dýchání nám umožňuje proniknout do klidné bdělosti, což pomáhá ve stresových situacích. Takže hoďte stres za hlavu a dýchejte!

Jak na to:
Snažte se v průběhu dne několikrát zastavit a dýchat zhluboka. Nejlépe v ten moment, kdy jste nervózní a neklidní. Zpomalte a dýchejte. Pěkně pomalu. Vnímejte jak dech proudí do vašich plic a zase zpět ven.
Běžte ven na procházku nebo se proběhnout. Čerstvý vzduch vám udělá dobře. A nezapomeňte v průběhu aktivity správně dýchat. Užívejte si každý nádech a výdech!

2. Voda

Naše tělo tvoří něco přes 60 % právě voda. Můžete přežít mnoho dnů bez jídla, ale pouze 2-3 dny bez vody. Voda je zdrojem uzdravení a vitality, což je důležité si uvědomit a nenechávat tělo dehydratované.

Vytvořit si návyky k pití dostatečného množství vody pomůže tělu regulovat teplotu, vyčistit se, znovu obnovit buňky a podpoří správnou rovnováhu našeho vnitřního stavu.

Jak na to:
Pijte minimálně tolik, kolik je potřeba pro vaše tělo a jeho hmotnost. Na každých 15 kg byste měli vypít 0,5 litru vody. Takže pokud vážíte např. 70 kg, měli byste vypít 2,3 litru tekutin každý den.
Dopřejte si 250 ml ovocného džusu nebo čerstvé lisované šťávy několikrát do týden.

Pravidelný pohyb a cvičení je skvělé

Pravidelný pohyb a cvičení je skvělé

3. Cvičte

Existuje několik výhod, které pramení v pravidelném cvičení a protahování. Nejen, že tak pomáháte udržovat si své svaly zdravé a aktivní, ale snižujete tím také možnost zranění. Čím jste starší, tím potřeba pravidelného denního cvičení roste a je nutná.

Je velmi zajímavé, že někteří lidé, kteří jsou nepružní a zdráhají se jakékoliv aktivity, mají tendenci být tvrdohlaví a jejich myšlení uvízlo na mrtvém bodě. A to nejenom v práci, ale také v osobním životě. Fyzické a psychické propojení je opravdu skutečné a tělo v žádné případě nelže.

Jak na to:
Dopřejte si alespoň 10-15 minut cvičení každý den. Nejlépe po ránu, kdy se tělo potřebuje znovu probudit. Pomaličku se protáhněte, propněte. Pomáhá to!
Zkuste jógu nebo další podobná cvičení. Na YouTube je hromada videí, která vás naučí správnému cvičení.

4. Pohyb

Je nesporné, že je naše tělo určeno k pohybu. Ačkoliv mnoho z nás žije sedavým způsobem (práce v kanceláři, u počítače) a moc se nám nechce hledat způsob ani čas pro pohyb. Jasně, čas je vzácný a omezený zdroj a mnozí si možná říkají, že pro nějaký pohyb nebo procházku ho už nemají. Ale to je právě důvod se zamyslet a zkusit něco změnit.

Může to zásadně pomoci k získání požadované rovnováhy. Zkuste to!

Jak na to:
Cvičte tzv. prkno a zkuste vydržet alespoň minutu 4x až 5x týdně.
Praktikujte dřepy (alespoň 25) 4x až 5x týdně. Ale začněte samozřejmě s menšími čísly a postupně navyšujte.

Zelenina a ovoce pro kondici

Zelenina a ovoce pro kondici

5. Výživa

Když přijde na správné stravovací návyky, vždycky se najde prostor na to, jak mít zdravější a správnější výživu. Zkuste se zbavit různých diet. Ty totiž oslabují energii a celé vaše tělo. Myslete komplexně na váš zdravý životní styl. Některých potravit se můžete zbavit nebo je snížit, jiné můžete začlenit do vašeho jídelníčku a zvýšit ty, které tělu pomáhají a fungují ve váš prospěch. Jídlo je jedním ze ztěžejních činitelů pro rovnováhu a životní vitalitu.

Jak na to:
Dejte šanci zdravým salátům. Zkuste si je dopřát několikrát za týdne (alespoň 4x až 5x týdně). Experimentujte s barvami a různorodou zeleninou a ovocem. Zkuste mrkev, rajčata, okurky, avokádo nebo houby. Uspokojte sladké chutě ovocným salátem z jablíček, kiwi, pomerančů a banánů. Nebo zkuste kombinovat. Přidejte obiloviny, semínka, ryby nebo malé množství kuřecího masa. Nakonec vše zalejte olivovým olejem a balsamikem. Možností je nekonečno.
Jídlo konzumujte bez telefonu, počítače, tabletu nebo televize. Nenechávejte se rozptýlit. Jídlo si užívejte a vychutnávejte každé sousto.

6. Očista

Mnoho z nás si nenachází čas na detox. Očista je ale způsob, jak se uzdravit. Je to možnost, jak se uvolnit a odprostit od některých věcí, které každý den vyžadujeme a potřebujeme. Začněte třeba tím, že vypustíte projíždění Facebooku nebo dalších sociálních sítí před spánkem :-)

Způsobů jak očistit své těle existuje velká hromada. Zkuste se inspirovat na dalších serverech nebo začněte např. s alkoholem.

Jak na to:
Snažte se chodit pravidelně na stolici. Nejlépe každý den.
Určete si pravidelné dny bez alkoholu. To se může u každého lišit v závislosti na tom, jak často alkohol konzumuje. Cílem není být naštvaný, že jste se ho zbavili, ale vnímat určitě osvobození od jeho potřeby. Pokud si dáte skleničku častěji, zkuste to omezit na 2x až 3x týdně a pomalu snižujte.

Být spokojený sám se sebou je klíčové

Být spokojený sám se sebou je klíčové

7. Povzbuzení

Návyky na povzbuzení vyživují tělo i ducha každého z nás. Může tím být třeba pravidelné čtení knih, meditace, modlitba nebo poslouchání oblíbené hudby.

Náš každodenní život je plný práce a úkolů a často nezůstává prostor pro volnočasové aktivity, které nám pomohou načerpat novou sílu. Zatěžujeme se novými projekty, přesčasy v práci a kašleme na dovolenou. Myslíme si, že zvládáme hned několik věcí najednou a nepotřebujeme si odpočinout. Správné návyky nám ale pomáhají rozšiřovat naše schopnosti.

Jak na to:
Uvědomte si sebe. Každé ráno před zrcadlem se zastavte a připravte se pro nadcházející den několika větami:

  • Jsem plný energie a připraven užít si dnešní den
  • Dnes toho dokážu hodně
  • Miluji sám sebe a přijímám se takový, jaký jsem

Dopřejte si také odpolední zdřímnutí. Když ne v týdnu, tak alespoň o víkendu. Je to zázračný odpočinek.

Vždy ale platí, že každý bychom měli znát své tělo a zvážit veškeré rady a tipy. Každý je jiný a odlišný. Tělo každého z nás funguje trošku jinak.

Jaké jsou vaše zvyky a cvičení pro lepší náladu? Podělte se s námi v komentářích. Děkujeme